Foredrag og generalforsamling i Foreningen Norden
onsdag den 15. marts 2023 kl. 19.00 på Humlebæk Bibliotek

Vi starter aftenen med „Historier fra Norden“

Historikeren Kalle Kühlmann fortæller skæve, vilde og sjove historier fra Skandinaviens historie!
Det er historier som Den svenske skam-mønt, Nordmændene i syndens hule, Børnepenge til Reykjavik og mange flere!Det bliver ikke kedeligt når historikere Kalle Kühlmann fortæller om kulturmøder mellem de skandinavistiske broderfolk og de fordrukne danskere fra middelalderen til i dag.Kalle Kühlmann har sin egen version af Danmarkshistorien, som er betydeligt mere konfliktfyldt, anderledes og langt mindre poleret, end den vi måske allerede har stiftet bekendtskab med.Som historiker laver Kalle podcasten: “De Røde Fjer” og han afholder foredrag og byvandringer.Missionen er at bringe historie tilbage til den almindelige borger, da langt de fleste mennesker synes at historie er relevant og spændende. Det kommer blot an på historien og ikke mindst historiefortælleren.

 

Efter foredraget afholder vi kl. 20.00 foreningens generalforsamling.

Dagsorden:

 1. Valg af dirigent
 2. Formandens beretning
 3. Fremlæggelse af det reviderede regnskab
 4. Forslag fra lokalstyrelsen
 5. Indkomne forslag fra lokalforeningens medlemmer
 6. Valg af medlemmer til bestyrelsen
  På valg er Jan Hellen og Bjørn Sandberg.
  Vi kan godt bruge nogle flere medlemmer i bestyrelsen efter at Heidi Ølgaard og Dorte Demant er trådt ud.
  Bliv medlem af bestyrelsen og sæt dit præg på foreningens
  aktiviteter.
 7. Valg af revisor.
 8. Eventuelt